192.168.l.l Giriş

192.168.l.l Giriş: 192.168.1.1 modeminizin ara yüzüne giriş yapmanızı sağlayacak olan bir ip adresidir. Modeminizin çeşidine göre belirlenen bu ip adresi genellikle Zyxel, Superonline, TTNET, Huawei modeminde kullanılır. Bu modem türlerini ayrı ayrı inceleyeceğiz. İlk olarak bu ip adresi ile neler yapabileceğimize bir bakalım.

Bu ip adresini kullanarak modeminizin ara yüzüne giriş yapabileceğiniz için modeminizin tüm ayarlarını dilediğinizce yapılandırma fırsatını yakalarsınız. Genel anlamda kullanıcı adı ve şifre değiştirmek için kullanılmasıyla birlikte, erişim ayarları ve ebeveyn kontrolü gibi sebeplerle de kullanılabilmektedir.

192.168.l.l Nasıl Giriş Yapılır?

Hangi modem için kullanacak olmanız fark etmeksizin tüm girişler için aynı aşamalar uygulanmaktadır. Aynı zamanda hangi ip adresini kullandığınızın da bir önemi yoktur. Tüm aşamalar eksiksiz ve sırasıyla uygulanmalıdır. Modemlerinizin ara yüzüne giriş yapmanız için şu işlemleri yapmanız gerekmektedir.

  • Modeminizi bir başkasından devraldıysanız; modeminizin daha önce şifresini veya kullanıcı adını değiştirdiyseniz ve hatırlamıyorsanız veya bir sonraki aşamada tarayıcı girişinizde sıkıntı çıkıyorsa başlamadan evvel modeminizi sıfırlamanız gerekmektedir. Yani modeminizin yeniden kurulumu gerçekleşmelidir. Günümüz modemleri tak çalıştır özelliğine sahip olduğu için sıfırlama işlemi de kolayca yapılabilir. Modeminizi sıfırlamak için, modem kutunuzun arka kısmını çevirin. Burada “Reset” yazısını bulun ve içeriye göçük halde bulunan deliği kontrol edin. Bir kalem ucu ya da kürdan gibi ucu sivri olan bir nesne yardımıyla, bu deliğe bastırın. Böylece reset tuşunu aktif hale getirmiş olacaksınız. 20 saniye kadar bekledikten sonra modeminizin ışıkları yanmaya başlar. Böylece modeminiz sıfırlanır.
  • Güncel tarayıcınızı açın. Ve 192.168.1.1 adresini tarayıcınızın adres satırına yazıp giriş yapın. Eğer bu işlem ile karşınıza bir ekran açılmıyorsa, başka bir tarayıcı ile yeniden deneyin. Eğer yine olmazsa, bazı programları silmeniz gerekebilir. Bilgisayarınızdaki Anti Virüs programları, bir güvenlik duvarı oluşturduğu için, modeminizin ara yüzüne giriş yapmanızı engelleyebilir. Bu sebeple geçici olarak bu programları silerek yeniden denediğiniz takdirde giriş yapabilirsiniz.
  • Söylediğimiz gibi bir ekran açılacak. Bu ekranda oturum açmanız gerekiyor. Bunun içinde modeminizin kullanıcı adı ve şifresini bilmeniz gerekir. Bu bilgi de modeminize göre değişiklik gösterir. Bahsettiğimiz modemlerin kullanıcı adı ve şifrelerinden birazdan bahsedeceğiz.
    Modeminiz için uygun olan kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra “Oturum Aç” tuşuna basarak, modeminizin ara yüzüne giriş yapabilirsiniz.
  • Kablosuz Ağ Ayarları, Erişim Ayarları, Güvenlik Ayarları gibi ayarların bulunduğu kategoriden, modeminiz ile ilgili olarak yapmak istediğiniz ayarları bularak, dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

192.168.l.l TTNET Zyxel

TTNET ’in en çok tercih ettiği modemlerden biridir. Zyxel birçok çeşide sahip olmasıyla dikkat çeken bir modemdir. Aynı zamanda kendinizde teknoloji mağazalarından satın alabilirsiniz. Modeminizin ara yüzüne giriş yapmanızı sağlayacak olan kullanıcı adı Zyxel modemlerinde “admin”, şifre de “ttnet” olarak belirtilmiştir. Eğer Zyxel modeminizi kendiniz satın aldıysanız, şifreniz “1234” olacaktır.

Zyxel modemlerinin güvenlik duvarı oldukça güçlüdür. Bu sebeple bazı modemlerinde kullanıcı adı ve şifre dışında sistem şifresi ve servis adı sorulabilmektedir. Servis Adı: “ttnet”, Sistem Şifresi de “1234” olarak belirtilmiştir.

192.168.l.l Superonline

Superonline Airties, Huawei, Tılgın, Pirelli modemleri kullanmaktadır. Bunların her birinin kullanıcı adı ve şifreleri farklıdır. Fakat Superonline aracılığı ile size verildiği için genel itibariyle bu modemler için standart bir kullanıcı adı ve şifre oluşturulmuştur. Modeminizin ara yüzüne giriş yapmanızı sağlayacak olan kullanıcı adı “admin”, şifre de “superonline” olarak belirtilmiştir. Aynı şekilde 192.168.1.1 ip adresi ile giriş yapılmaktadır. Superonline modemleri için herhangi başka bir bilgi girmenize gerek yoktur.

192.168.l.l Huawei

Birçok büyük firmanın tercih ettiği modem çeşitlerinden biridir. Aynı zamanda birçok modeli ve özelliği de bulunmaktadır. En çok kullanılan modemleri MT80a, HG521, HG655d,E173U-2, HG630a, HG253, HG532e ve HG520C’dir. Bu modemlerin her biri için ip adresi 192.168.1.1’dir. Modeminizin ara yüzüne giriş yapmanızı sağlayacak olan kullanıcı adı “admin”, şifre de “ttnet” olarak belirtilmiştir.

Bu modem çeşitleri daha da arttırılabilir. Buradan bilmeniz gereken en önemli husus, tüm bilgilerin her modeme göre farklılık göstereceğidir. Modeminiz hakkında gereken bilgilere sahip olduktan sonra bu aşamaları sırayla uyguladığınızda modeminize rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *